Prosthodontics and Crowns and Bridges

Prevent impaired bite, decay and tooth loss with Prosthodontics.

Porcelain teeth, crowns, bridges, nail teeth, implant teeth, false teeth, dentures, palates, hooked teeth, all of these terms that we all hear are the services of this branch. So it is the biggest branch of dentistry.

Get More Information

Prosthetic Dental Treatments and Crowns and Bridges (Dental Prostheses) prevent malocclusion, decay and tooth loss.

They apply lamina veneers, zirconium porcelains, empress porcelains, in short, metal-free porcelains, which are widely used in aesthetic dentistry.

Here, if we need to make a classification first, we can examine the prosthesis in 3 sections:

Fixed prostheses
Porcelain crowns – bridges
Metal-free aesthetic porcelain
Postcore (poskor-nail is applied into the tooth) prostheses

Removable prostheses.
Full palate prostheses
Partial dentures
Precision retained dentures
Overdenture prostheses (the roots of the teeth are utilized

Implant (nail tooth-tooth implant) Prosthesis
Implant-mounted removable prostheses
Implant fixed prostheses
Kron Bridge

 

Fixed Prostheses
In the classical and current methods of fixed prosthesis, the durability of metals as a substructure and the aesthetics of ceramics as a superstructure were utilized while creating the prosthesis. Although this method is still in use, in order to respond to increasing aesthetic needs, fixed prosthesis applications that can mimic the natural appearance with many different materials have now been added to clinical solutions with the developing technology. See Aesthetic Dentistry

The bridge: In the absence of one or more teeth, it is the process of filling the gaps by reducing the neighboring teeth and getting support from special veneers.

As with veneers, the teeth to be supported by your dentist are shaped and the same procedures are performed.

Precious Metal Alloy Applications
In these prostheses, precious metal alloys containing gold are used as the precious substrate. Aesthetics in the superstructure is again provided by ceramic applications. These alloys are special mixtures for dentistry. . Among the materials used in dentistry, gold is one of the most precious materials compatible with teeth and gums. Therefore, healthier results are obtained with applications using precious metals.

Zirconium has also started to be used as porcelain substructure.

Standard Metal Alloy Applications
In these prostheses, dentistry-specific metals that are compatible with dental tissues, have the necessary durability and can maintain health are used as the infrastructure. As a superstructure, dental ceramic is used to provide an aesthetic appearance. Standard metal alloy fixed prostheses can be applied to all teeth. They give very successful results as classical methods.

Which teeth are crowned?

Çürük veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan,
Renkleşmiş ve rengi geri döndürülemeyen dişlere,
Şekil bozukluğu olan dişlere,
Zayıf kanal tedavisi görmüş dişlere (dişlerin kırılmasını önlemek için),
İmplant üzerine

How to care for crowns and bridges?

Protezlerinizin temizliği uzun ömürlü olması açısından çok önemlidir. Özellikle protezin destek dişlerinin tüm dişeti kenarları çok iyi fırçalanmalıdır.

Dişlerinizi günde iki defa fırçalamalı ve bir defa da diş ipi ile temizlemelisiniz. Bu temizleme işlemi, bakterilerden oluşan plakları ortadan kaldıracaktır. Bu konudaki en önemli nokta diş ve dişetinizin birleştiği bölgedeki (sulcus) plakların temizlenmesidir. Kronların kırılmasını veya zarar görmesini önlemek için, sert yiyecek ve nesneleri çiğnemekten kaçınmak gerekir. Yine her durumda olduğu gibi diş hekiminizi rutin olarak ziyaret etmeniz, kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

How does prosthesis benefit the patient?

Protezde, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya ayni zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır.

Protez uygulamalarıyla kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır. Bu da fonksiyonel bozuklukların yani sıra, insanlarda kendine güven duygusunun azalmasına neden olur.

Yıllar boyunca insanların yemek yeme, çiğneme, yutkunma ve geceleri bazı nedenlerle diş gıcırdatmaları sonucunda, dişler farklı oranlarda aşınırlar. Ayrıca çürükler ve kaza sonucunda dişlerin bazı bölümlerinde kırılmalar oluşur. Bu gibi durumlarda, kron veya köprü adı verilen protezler ile dişlerin kaybolan yapıları, tekrar yerine konur.

Bir sabit protezde Altyapı olarak standart metal veya değerli metal alaşımlar kullanılabilir.

What happens if dentures are not made to replace missing teeth?

Köprü yapılmadığı taktirde hastanın komşu dişleri ve diğer çenedeki karşıt dişi, çekim boşluğuna doğru hareket eder. Bu nedenle bozulan diş kapanışı çürüklere ve diş kayıplarına yol açar.
Herhangi bir nedenle diş kaybı meydana geldiğinde komşu dişlerde bu boşluğa doğru hareket başlar. Bunun sonucunda yandaki dişlerde dişeti problemleri, bu boşluğa devrilmeye bağlı kemik kayıpları, estetikte bozulma ve çiğneme kuvvetlerinde değişiklikler meydana gelir. Eğer uzun süre bu boşluk implant yada köprü ile restore edilmezse bu komşu dişlerde de kayıplar olabilir.

Diş eksikliği ve yerine protez yapılmaması sonucu ortaya çıkan diğer problemler ise, çiğneme eksikliği ile ortaya çıkan sindirim bozuklukları ve hastalıklardır. Kayıp dişin konumuna göre konuşma bozuklukları ve estetik sorunlar olarak sayabiliriz.

What is a fixed prosthesis?

Köprü, kron, kaplama olarak da bilinen sabit protezler, ağızda az sayıda diş eksikliğinde uygulanan ve destek dişlerin kesilmesi (küçültülmesi) ile laboratuarda hazırlanıp dişlere yapıştırılan protezlerdir. Dişlerin ağızda görünen kısımlarının yerine yapılan ve hasta tarafından çıkarılamayan protezlerdir.

Takılıp çıkartılabilen protezlere oranla hasta tarafından daha kolay kabul edilir ancak uygulanabilmesi için bir takım koşulların var olması gereklidir. Dişlerin hazırlanması ve ölçü alınmasını takiben 3-4 seansta ve 1 haftada işlem tamamlanır.

Protezin metal destekli seramik (porselen), Metalsiz seramik (porselen), Porselen laminate olmak üzere çeşitleri vardır.

Ağzınıza en uygun olanı hekiminiz tarafından belirlenecektir.

Working Hours

Our clinic is open 7 days a week between 09:00 – 23:00.

Appointment

We know that everyone’s time is valuable. For this reason, we offer our services by appointment.